LH Hormonu Nedir
LH Hormonu Nedir
5 Eylül 2016
FSH Hormonu Düşüklüğü Tedavisi
FSH Hormonu Neden Yükselir
7 Eylül 2016

Erkekte FSH Hormonu

Erkekte FSH Hormonu

Erkekte FSH Hormonu

Uzman Desteği Alın

Erkekte FSH Hormonu

Erkekte FSH hormonu nedir, erkekte fsh hormonu vücutta ne işe yarar gibi sorulara cevap için yazılmış makaleyi okuyabilirsiniz.

FSH’nin tanımını öğrenmeden önce tanımda da görebileceğiniz konumuzla yakından ilgili olan iki terimi açıklamak istiyorum.

İlki Hipofiz bezi. Kafatasının ortasında, bulunduğu yer olarak her iki gözün arasında, burnumuzun üst kısmının arkasında bulunan kemiğin içerisinde bulunan bir bezdir.

Hormon ise; Vücutta bulunan bir çok organların salgıları doğrudan doğruya kana karışır. Endokrin adı verilen bu organların salgıladıkları etken maddelere hormon denir.

FSH Hormonu Nedir ?

Görüldüğü üzere iki terimde konumuzla yakından ilgili. Fsh bir hormondur, bu hormonu salgıyan organda hipofiz bezi’dir. Bu iki anahtar terimin anlamlarını öğrendiğimize göre şimdi Fsh’nin ne olduğunu ve ne işe yaradığını inceleyelim. Fsh; İngilizce adı olan Follicle stimulating hormone kelimelerin kısa yazılmış halidir. Türkçesi Folikül uyarıcı hormon anlamına gelmektedir.

Fsh hormonu erkeklerde beyinde hipofizden salgılanır ve adından da anlaşıldığı gibi erkekte testiste bulunan sertoli hücrelerine etkieder. Daha sonra spermin yapıldığı seminifer tüplere, folikülleri uyararak, büyümesine etki eder. Fsh hormonları cinsel farklılaşmayı ve kadında yumurta, erkekte ise sperm gelişimini sağlamaktadır.

Bu hormonda ki düşüklüğü veya yüksekliği üremede sorunlara neden olur. Bu nedenle sağlıklı bir üreme için FSH hormonu standart değerlerde olmalıdır.

Bu makalede FSH hormonu hakkında kısaca bilgi verilmektedir. FSH hormonunun erkeklerde ne işe yaradığını anlattık. FSH hormonu hakkında detaylı bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Bir cevap yazın