FSH Hormonu Neden Yükselir

Erkekte FSH Hormonu
Erkekte FSH Hormonu
7 Eylül 2016
FSH Düşürmek İçin Hayıt Tohumu
FSH Düşürmek İçin Hayıt Tohumu
8 Eylül 2016

FSH Hormonu Neden Yükselir

FSH Hormonu Düşüklüğü Tedavisi

FSH Hormonu Düşüklüğü Tedavisi

Uzman Desteği Alın

FSH Hormonu Neden Yükselir

FSH hormonu neden yükselir, FSH hormonu niçin yükselir gibi sorulara cevap verebilmek için yazılmış makaleyi okuyabilirsiniz.

FSH Hormonu Nedir ?

Yumurtalıklarınızda gelişmeyi bekleyen binlerce yumurta bulunmaktadır. Her ay adet döngünüzün başlangıcında hipofiz bezinizden salgılanan FSH hormonunun uyarıcı etkisi ile belli sayıda yumurta gelişmeye başlar. Bunlardan sadece bir tanesi tam olgunluğa ulaşır ve yumurtlama ile atılır.

FSH hormonunun etkisi ile yumurtalıklarda büyümeye başlayan yumurtalar giderek artan miktarda östrojen hormonu salgılarlar. Kanda östrojen hormonunun seviyesinin yükselmesi hipofiz bezine artık daha fazla FSH salgılamaması sinyalini vermiş olur. Eğer yumurtalıkta yeterince yumurta kalmamıştır. Yada yumurtanın gelişme basamaklarında bir problem yaşanıyordur. Bu nedenle hipofiz bezine bu geri bildirim yeterince olamayacağı için kan dolaşımındaki FSH seviyesi giderek yükselir.

FSH Hormonu Neden Yükselir ?

Normal yumurtalık fonksiyonu olan kadınlarda hipofiz bezinden salgılanan ikinci bir hormon LH’dır. Yumurtalıkta gelişmekte olan yumurta kritik bir aşamaya geldiğinde salgılanarak yumurtanın çatlamasını ve döllenmeye hazır hale gelmesini sağlar.

FSH uyarısı ile yumurtaların büyümeye başlaması ve giderek artan seviyede östrojen salgılaması ile başlar. Daha sonra yumurta gelişiminin kritik bir aşamasındadır. LH nın salgılanması mekanizmasının herhangi bir aşamasındaki aksaklık yumurtlamanın olmasına engel olacaktır.

Prematür over yetmezliği olanlarda ya hipofizden salgılanan FSH hormonu ile gelen uyarıya cevap verir. Yumurta yoktur ya da var olan yumurtalar bu uyarıya karşı uygun cevabı verememektedir.

Uzman Desteği Alın

Bir cevap yazın