FSH Hormonu Düşüklüğü Tedavisi
FSH Hormonu Nedir
5 Eylül 2016
Erkekte FSH Hormonu
Erkekte FSH Hormonu
7 Eylül 2016

LH Hormonu Nedir

LH Hormonu Nedir

LH Hormonu Nedir

Uzman Desteği Alın

LH Hormonu Nedir

LH hormonu nedir sorusuna cevap olarak yazılmış bilgi amaçlı makale. LH ve FSH hormonları nedir, ne işe yarar sorularına cevabı makalemizde bulabilirsiniz.

LH Hormonu Nedir ?

Luteinizan hormon denilen LH, kadınlarda adet dönemini ve yumurta üretimini düzenler. Erkeklerde erkeklik hormonu olan testosteron üretimini uyarır, sperm yapımında katkı sağlar. LH hormonu tıpkı FSH hormonu gibi, üreme organlarının durumu, kısırlık sorunlarında en önemli hormondur. Lh hormonu hipofiz bezinden salgı yapar.Kan ve idrardan alınan örneklerle test edilir.

LH Neden Önemlidir?

LH kısırlık tedavisinde, yumurtalıklarda ve testislerde fonksiyon bozukluğunda, yumurta rezervi anlaşılması, adet düzensizlikleri, menopoz tarihi için önemlidir. Bununla birlikte erkeklerde düşük sperm sayısında, çocuklarda ergenlik döneminin anlaşılmasında, kadınlarda yumurtlama tarihi, yumurtlamayı uyarıcı tedavilerde Lh değeri önemlidir.

Kadınlarda yüksek Lh değeri, yumurtalıkların olmadığını, menopoza girildiğini, pkos sendromunu, cinsel gelişimin erken başladığını, yumurtalıklarda zarar olduğunu anlatır. Erkeklerde, testislerin olmadığını, testislerin zarar gördüğünü gösterir.

FSH Nedir ?

Fsh hormonu Kadınlarda ve Erkeklerde beyinde hipofizden salgılanır.  Adından da anlaşıldığı gibi erkekte testiste bulunan sertoli hücrelerine ve spermin yapıldığı seminifer tüplerini etkiler. Kadındada yumurtalıklardaki folikülleri uyararak, büyümesine etki eder. Fsh hormonları cinsel farklılaşmayı ve kadında yumurta, erkekte ise sperm gelişimini sağlamaktadır.

LH hormonu hakkında bilgi amaçlı yazılmış makale. LH ve FSH hormonu biribirine parelel hormonlardır. Bu hormonlar üreme sistemini düzenler. Bu hormonlardaki düşük seviye veya yüksek seviye üremede bozukluklara sebep olur. Bu durum erkek ve kadınlar için de aynıdır.

Uzman Desteği Alın

Bir cevap yazın