Erkekte Fsh ve Lh Yüksekliği
FSH Nedir
29 Aralık 2016
Fsh Hormonu Yüksekliği Belirtileri
FSH Ne Demek
29 Aralık 2016

Fsh Normal Değerleri

LH Hormonu Nedir

LH Hormonu Nedir

Uzman Desteği Alın

Fsh Normal Değerleri

Fsh normal değerleri, Follicle Stimulating Hormone değerleri ne olmalı, fsh değerleri erkek ve kadında ne olmalı gibi sorulara cevap olarak yazılmış makale. FSH hormonu değerlerinden önce kısa olarak FSH hormonunu size kısaca anlatalım.

FSH Hormonu Nedir

İlki Hipofiz bezi; Kafatasının ortasında, bulunduğu yer olarak her iki gözün arasında, burnumuzun üst kısmının arkasında bulunan kemiğin içerisinde bulunan bir bezdir. Hormon ise; Vücutta bulunan bir çok organların salgıları doğrudan doğruya kana karışır. Endokrin adı verilen bu organların salgıladıkları etken maddelere hormon denir.

Görüldüğü üzere iki terimde konumuzla yakından ilgili. Fsh bir hormondur, bu hormonu salgıyan organda hipofiz bezi’dir. Bu iki anahtar terimin anlamlarını öğrendiğimize göre şimdi Fsh’nin ne olduğunu ve ne işe yaradığını inceleyelim. Fsh; İngilizce adı olan Follicle stimulating hormone kelimelerin kısa yazılmış halidir. Türkçesi Folikül uyarıcı hormon anlamına gelmektedir.

Fsh hormonu Kadınlarda ve Erkeklerde beyinde hipofizden salgılanır. Adından da anlaşıldığı gibi erkekte testiste bulunan sertoli hücrelerine ve spermin yapıldığı seminifer tüpleri tetikler. Kadında da yumurtalıklardaki folikülleri uyararak, büyümesine etki eder. Fsh hormonları cinsel farklılaşmayı ve kadında yumurta, erkekte ise sperm gelişimini sağlamaktadır.

FSH hormonu üreme fonsiyonlarını düzenler. FSH hormonunda ki düşüklük veya yükseklik üremede sorunlara neden olur. Bu nedenle FSH hormonu üreme fonsiyonlarının sağlıklı çalışması için çok önemlidir.

Follicle Stimulating Hormone hormonu değerleri ölçümü uzman hekimin belirleyeceği tarihte yapılmalıdır.
Follicle Stimulating Hormone değerleri yaş ve bayanlarda özellikle adet döneminde değişkenlik göstermektedir. Aşağıda verilen değerler bilgi amaçlıdır. Bunların değerlendirmesini sadece uzman hekimler yapmalıdır.

Fsh normal değerleri tablosu

Aşağıdaki tabloda FSH referans değerlerini bulabilirsiniz. Bu değerler bilgi amaçlı sitemizde yer almaktadır. Kesin tanı uzman hekim tarafından konulmalıdır.

FSH Hormonu Değerleri Kadın

0-6 ay 1,00-4,00 mIU/ml
7 ay-12 yaş 0,20-3,00 mIU/ml
13-15 yaş 1,00-8,00 mIU/ml
16-50 yaş 2,00-10,00 mIU/ml
51-60 yaş 20,00-140,00 mIU/ml
>60 yaş 30,00-118,00 mIU/ml
Folliküler faz 2,00-10,00 mIU/ml Pik 8,50-30,00 mIU/ml
Luteal faz 2,00-10,00 mIU/ml
Hamile 2,00-10,00 mIU/ml
Menapoz 20,00-140,00 mIU/ml

FSH Hormonu Değerleri Erkek

0-6 ay 1,00-4,00 mIU/ml
6 ay-12 yaş 0,20-3,00 mIU/ml
>12 yaş 1,00-15,00 mIU/ml

Makalede verilen değerler bilgi amaçlıdır. Kesin tanı veya teşhis içermez. FSH hormonu düşüklüğü veya yüksekliği için hekime başvurunuz. Follicle Stimulating Hormone bozukluğu teşhisi uzman bir hekim tarafından verilmelidir.

FSH normal değerleri hakkında yazılmış makaleyi okudunuz. FSH normal değerleri hakkında doğru bilgi için size en yakın sağlık kuruma başvurabilirsiniz.

Follicle Stimulating Hormone tedavisi için sitemizdeki diğer makaleleri okuyabilirsiniz. Bu makaleler sayesinde FSH hormonu hakkında yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz. Follicle Stimulating Hormone düzenleyici bitkisel ürünleri sitemizde inceleyebilirsiniz. Follicle Stimulating Hormone dengeleyen bitkileri sitemizde inceleyebilirsiniz. Follicle Stimulating Hormone dengelemek için kullanılan bitkiler hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

Uzman Desteği Alın

Bir cevap yazın